Proiect didactic
Profesor: Rotaru
Dina, prof.de chimie, grad didactic II
Gimnaziul: Bălăşeşti
Disciplina: Chimia
Clasa: a VIII-a
Data: 20.02.2014
Modulul
3: Substanţele compuse.
Principalele clase de compuşi anorganici.
Subiectul
curricular: Proprietăţile
chimice ale sărurilor.
Tipul
lecţiei: Mixtă (de
formare a capacităţilor şi de dobîndire a cunoştinţelor);
Subcompetenţele curriculare:
S1 Aplicarea schemei legăturilor genetice a substanţelor
anorganice la determinarea proprietăţilor
chimice ale sărurilor.
S2 Ilustrarea prin ecuaţii moleculare a proprietăţilor
chimice ale sărurilor.
S3 Cercetarea experimentală a proprietăţilor chimice generale ale
sărurilor.
S4
Utilizarea adecvată a limbajului specific chimiei în diverse situaţii de comunicare, în scris şi oral.
Obiective operaţionale:
Elevul va fi capabil:
O1. Să deducă proprietăţile chimice ale
sărurilor, în baza schemei legăturii genetice.
O2. Să scrie ecuaţiile reacţiilor
chimice ce ilustrează proprietăţile chimice ale sărurilor.
O3. Să cerceteze experimental
proprietăţile chimice generale ale sărurilor, conform instrucţiunilor propuse.
O4. Să rezolve probleme de calcul şi
exerciţii în baza proprietăţilor chimice
ale sărurilor.
Strategii
didactice:
-metode/ procedee/tehnici:
conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, metoda ciorchinelui,
exerciţiul, algoritmizarea, arborele
genealogic, experimentul chimic, rezolvarea de probleme, compararea, dictarea
chimică,lucrul cu manualul, jocul didactic,prezentarea la computer.
-mijloace de instruire: manualul
şcolar, sistemul periodic, laptopul, videoproiectorul;
-materiale necesare: manualul,
Sistemul periodic, Tabelul solubilităţii, fişe de lucru, postere, eprubete,
substanţe chimice necesare pentru experienţa de laborator
Forme de activitate:frontală, individuală, în grup, în perechi;
Tipuri/metode/ tehnici de evaluare: evaluare curentă, conversaţia de verificare, rezolvare
de exerciţii şi probleme, jocul evaluativ, arborele genealogic.
Desfăşurarea activităţii:
Etapele lecţiei
|
Ob.
|
Activitatea profesorului
|
Activitatea elevului
|
Strategii didactice
|
|||
I.Evocarea
Captarea atenţiei
Reactualizarea cunoştinţelor
II.Realizarea sensului
III.Reflecţie
IV.Extindere
|
O1
O2
O3
O4
|
Mesaj
Fă-ţi timp pentru a gîndi – este izvorul oricărei puteri.
Fă-ţi timp pentru a te juca – este izvorul tinereţei veşnice.
Fă-ţi timp pentru prietenie – este drumul către fericire.
Fă-ţi timp pentru a trudi – este preţul succesului.
Transmite-ţi
mesaje asemanătoare colegilor voştri şi oaspeţilor.
Prezentarea lucrărilor creative cu tema „Rolul biologic
al sărurilor şi utilizarea lor în viaţa cotidiană”
Împart trei fişe
de lucru.
Fişa 1
Problemă:
Calculează cantitatea de substanţă şi masa acidului fosforic obţinut
la interacţiunea oxidului de fosfor(V) cu masa de 28,4g.
Fişa 2 (Anexa1)
Alcătuieşte formulele sărurilor de bariu cu următoarele
resturi acide: SO4, PO4, Cl,CO3, NO3, S, SiO3.
Fişa 3 (Anexa 2)
Alcătuieşte formulele sărurilor de calciu cu
următoarele resturi acide: SO4, PO4, Cl, CO3, NO3, SiO3.
Fişa 4
Completează picioruşele păianjenului chimic cu domenii
de utilizare a sărurilor.
Dictare chimică
SO2, Na2O, HCl,CO2, NaCl, HNO3, CaSO4, FeO, NaOH, FeSO4, Al(OH)3, ZnO, H2SO4, Na2CO3, HBr,
Fe(OH)2, KOH, MgCl2
Repartizaţi
substanţele conform clasei de compuşi din care face parte, completînd
arborele genealogic.
Se analizează
răspunsul elevilor.
Se citeşte o poezie:
O fetiţă sare-n
sus
Alta sare şi
mai sus.
Mama sare în
mîncare pune
Tot cu sare
murăturile sînt bune,
Sare la stropit via
folosim
Tot cu sare şi
cărniţa o îndulcim.
Fata sare,
mama sare, via sare
Despre ce temă vom vorbi noi oare?
Se anunţă tema nouă şi obiectivele lecţiei
Se propune elevilor să analizeze schema
legăturilor genetice şi să deducă cu ce clase de compuşi anorganici vor
interacţiona sărurile.
Proprietatile chimice ale sarurilor se vor stabili prin experimente,
la nivel de grupe de elevi, conform indicatiilor experienţei de laborator nr.8, pag.98, manual.
Activitatea experimentala 1 – Reactia sarurilor cu
metalele
Observatii experimentale: Pe cui se depune un strat arămiu de cupru, iar
soluţia iniţial albastră se înverzeşte.
Ecuatia reactiei chimice: Fe + CuSO4 → FeSO4 + Cu↓
Activitatea experimentala 2 – Reactia sarurilor cu
bazele alcaline
a) Observatii experimentale: Se formează un precipitat albastru-gelatinos,
Cu(OH)2.
Ecuatia reactiei chimice: 2NaOH + CuSO4 → Na2SO4 + Cu(OH)2↓
b) Observatii experimentale: Se formează un precipitat brun-roscat, Fe(OH)3.
Ecuatia reactiei chimice: 3NaOH + FeCl3 → 3NaCl + Fe(OH)3↓
Activitatea experimentala 3 – Reactia sarurilor cu
acizii
a)Observatii experimentale: Se formează un precipitat alb
Ecuatia reactiei chimice:BaCl2+ H2SO4 →BaSO4↓ +2HCl
b) Observatii experimentale: Reacţia are
loc cu efervescenţă, iar gazul rezultat nu întreţine arderea.
Ecuatia reactiei chimice: CaCO3 + HCl → CaCl2 + H2O
+ CO2↑
Activitatea experimentala 4 – Reactia sarurilor
solubile cu alte saruri
a) Observatii experimentale: Se observă formarea unui precipitat alb-branzos,
AgCl.
Ecuatia reactiei chimice: NaCl + AgNO3 → NaNO3 + AgCl↓
b) Observatii experimentale: Se observă formarea unui precipitat alb-lăptos,
BaSO4.
Ecuatia reactiei chimice: Na2SO4 + BaCl2 → 2NaCl + BaSO4↓
Situaţie-problemă: Explicaţi din ce cauză nu se recomandă ca utilajul
pentru stropitul viilor să fie confecţionat din fier?
Problemă: Calculează
masa şi cantitatea de substanţă a cuprului care se formează în urma
reacţiei dintre soluţia de CuSO4 şi zinc cu masa de 39 g.
Se propune un joc didactic “Fotbal chimic”
Anexa 3
Se rezolvă ex.1, pag.96- activitate în perechi.
Prezentare power point “Sărurile”
Tema pentru acasă Ex.5, pag.96
Se face bilanţul lecţiei.
|
Meditează asupra mesajului.
Transmit mesaje colegilor şi oaspeţilor.
Fiecare grup de
elevi prezintă lucrarea creativă elaborată la tema pentru acasă.
Un elev rezolvă problema la tablă.
Răspuns: ν= 0,4mol;
m=39,2g
Completează fişa cu răspunsul necesar.
Completează picioruşele păianjenului chimic
Scriu dictarea chimică apoi clasifică aceste substanţe
completînd arborele genealogic.
Determină tema lecţiei.
Notează tema nouă în caiet.
Analizează schema legăturii genetice.
Se reamintesc
„Normele de lucru în cabinetul de chimie”
Se formează 4 grupele de elevi. Fiecare grup de elevi
efecuiază cîte o experienţă de laborator, formulează concluzii şi scriu
ecuaţiile reacţiilor.
Utilajul pentru stropitul viilor cu zeamă
bordeleză nu se confecţionează din
fier, deoarece se poate produce reacţia:
CuSO4 + Fe = Cu + FeSO4
Un elev la tablă rezolvă problema.
Fiecare grup de elevi primesc posterul cu jocul
didactic „Atacul chimic” Primul grup care rezolvă corect însărcinarea va fi
învingătoare.
Rezolvă ex.1
Notează tema pentru acasă.
|
Poster
Fişe de lucru
Individual
Păianjenul chimic
Dictare chimică
Arborele chimic
Deducere
Analiză
Activitate în grup
Experienţa de laborator nr.8
Problematizare
Activitate frontală
Problemă
Joc didactic
„Fotbal chimic”
Activitate în grup
Exerciţiu
Activitate în perechi
Prezentare Power Point
|
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu